Butikksjefens våte drøm ble retursuksess

Butikksjef Arne Eidal er superfornøyd med panterommet - noen meter unna selve butikken, i Kjelsåsveien. Foto: NORDRE AKER BUDSTIKKE
Rema 1000 Kjelsås fikk inn flest bokser og flasker i panteautomaten av alle dagligvarebutikker i Nordre Aker i 2018.
Publisert: 20.03.2019 kl 15:05
Sist oppdatert: 21.03.2019 kl 09:38
KJELSÅS: Infinitum driver det norske pantesystemet, og sender onsdag ut pressemelding med tall og om pantetoppene i Oslo:
Rema 1000 Kjelsås fikk inn over én million bokser og flasker i panteautomaten i fjor. Det er mest i hele bydel Nordre Aker.
Videre forteller Infinitum at nordmenn er i verdenstoppen på panting. I 2018 pantet vi nesten 1,2 milliarder bokser og flasker, 94 millioner flere enn året før. Over 29.000 tonn plast og aluminium ble sendt til resirkulering.
På Rema 1000 Kjelsås gikk 1.034.068 bokser og flasker gjennom panteautomaten i fjor. Det er 14 prosent mer enn året før.

Butikksjef Arne Eidal ved Rema 1000 Kjelsås utenfor panterommet i Kjelsåsveien. Foto: NORDRE AKER BUDSTIKKE
Eget panterom
Butikksjef Arne Eidal ved Rema Kjelsås forteller om suksessen med eget panterom:
– For halvannet år siden laget vi panterom i et lokale ved butikken, som ble ledig. Vi har pantemaskin i rommet, men også to hull i veggen for glass og plast. Så panterommet er faktisk blitt til et returpunkt. I tillegg til alle boksene og flaskene, så har vi tatt i mot 28 tonn med glass og plast. Kundene her er veldig flinke, jeg tror folk generelt er flinke bare vi legger godt til rette for sånne ting som pant og retur.
Han forteller også at butikken har tatt i mot ett tonn med batterier.
– Jeg har i mange år hatt en våt drøm om et eget panterom, det ble suksess. Det ble mye rot og styr med pantingen inne i selve butikken. Rommet er vel på rundt 8-10 kvadratmeter - med et større rom bak som samler opp all returen, sier han.
Det er også mye annet som blir levert i retur til Rema-butikken på Kjelsås, forteller Eidal:
Vil ha alt i automatene
I følge Infinitum kommer rundt ni av ti bokser og flasker som selges, tilbake gjennom panteautomatene og resirkuleres til nye produkter.
– De resterende blir samlet inn gjennom ulike avfallssystemer, hvor mye dessverre blir brent. Vi vil ha alt inn i pantesystemet. Det er det mest miljøvennlige, for da blir materialene resirkulert, og vi reduserer CO2-utslippene og sparer betydelige mengder energi og råmaterialer. Både plast og aluminium kan resirkuleres mange ganger, sier administrerende direktør Kjell Olav Maldum i Infinitum.
Best i landet på pant
Totalt ble det pantet over 145,6 millioner bokser og flasker i Oslo i 2018. Det er 11 prosent mer enn i året før. Oslo er dermed det fylket der det ble pantet mest i fjor.
Butikkene i Oslo som fikk inn mest pant i 2018 var Kolonial.no og OBS Alnabru. Kolonial.no hentet 2.704.553 bokser og flasker fra hjem i Oslo og Akershus, mens 1.736.603 bokser og flasker ble pantet hos OBS Alnabru.
Disse 10 butikkene mottok mest pant i Oslo i 2018:
1. Kolonial.no – 2,7 millioner (tar i mot pant ved levering av varer på døra)
2. OBS Alnabru – 1,7 millioner
3. Meny CC Vest – 1,24 millioner
4. Rema 1000 Lambertseter – 1,23 millioner
5. Meny Bryn – 1,1 millioner
6. Rema 1000 Torshov – 1,1 millioner
7. OBS Haugenstua – 1,07 millioner
8. Rema 1000 Kjelsås – 1,03 millioner
9. Meny Bjølsen – 0,98 millioner
10. Coop Prix Postgirobygget – 0,94 millioner
Meld deg på nyhetsbrev
Få ukens nyheter oppsummert i et nyhetsbrev fra Nordre Aker Budstikke. Det er gratis, og du melder deg på her!