Gratulerer:
Kjelsåsgutten klinket til med sølv i junior-VM!

Håvard Moseby (19) fra Kjelsås klinket til med sølv på fellesstarten i dag, i Finland. Foto: NORGES SKIFORBUND
– I løpet av den siste runden var planen at han skulle riste av seg flest mulig løpere, forteller en stolt landslagstrener Monika Kørra om Håvard Moseby. Også Nora Sannes fra Kjelsås gjorde et godt løp i junior-VM i dag.
Publisert: 24.01.2019 kl 18:00
Sist oppdatert: 02.05.2019 kl 14:03
KJELSÅS/LAHTI: Håvard Moseby fra Kjelsås var i dagens fellesstart i junior-VM blant de aller beste. Han måtte til slutt se seg slått med en halv skilengde av italieneren Luca Del Fabbro.
Spurt
Håvard Moseby, som går for Kjelsås, var hele tiden med i den ledende gruppen på det 30 kilometer lange løpet i klassisk stilart. Allerede på den første runden skjønte treneren at det var et godt løp 19-åringen var i ferd med å gjøre.
– Løypene i Lathi er utrolig tøffe, så planen var å åpne litt roligere, men kontrollert på den første runden, og gå på litt på den andre runden. I løpet av den siste runden skulle han riste av seg flest mulig løpere, forteller landslagstrener Monika Kørra på telefon til Nordre Aker Budstikke, og på spørsmål om Håvards plan for løpet.
Det ble jevnt løp, hvor mange var med i toppen, og det endte det i en spurt med fire mann om medaljene. I tillegg til nevnte Fabbbro fra Italia var også Cyril Faehndrich fra Sveits, Gus Schumacher fra USA og Håvard Moseby fra Norge og Kjelsås med i spurten.
Sju tideler skilte verdensmestertittelen og seier fra den sure fjerdeplassen. Moseby endte til slutt på 2. plass, fattige fire tideler bak, men slo sveitsiske Faehndrich som kompletterte pallen.
HER KAN DU SE ALLE RESULTATENE FRA LANGRENN.COM
Treneren forteller at selv om Moseby lå i tet gjennom hele løpet var han på papiret ikke den største favoritten da det endte i spurtoppgjør.
– Da Håvard kom inn på oppløpet var det andre som kanskje hadde større sjans til å vinne spurten, men han gjennomførte en veldig fin sving inn på arenaen i “Lathisvingen”. Da fikk han god fart inn på oppløpet som han utnyttet godt, forteller Kørra videre om løpet til Håvard.
Et veldig bra løp
Monika Kørra, som selv bor på Nordberg, var trener i Kjelsås da hun i sommer fikk tilbudet om å bli juniorlandslagstrener. 29-åringen fra Løten, som selv har drevet aktivt med langrenn og løping, har også vært trener i Koll.
Hun skjønte tidlig at det var et veldig bra løp 19-åringen fra Kjelsås var i ferd med å gjennomføre.
– Han gikk avslappet og rolig på ski hele veien, og allerede på den første runden skjønte jeg at dette var i ferd med å bli et bra løp. Så behersket skigåing er det ikke ofte man ser, forteller en stolt trener.
Nora
Nora Sanness, som også representerer Kjelsås, gjorde et godt løp når hun fikk muligheten i Lathi og VM, på 15 kilometer fellesstart i dag. Hver nasjon har få plasser, som igjen medfører at ikke alle utøverne får gå alle løpene. Sanness fra Kjelsås grep sjansen når hun først fikk den, og endte på en niende plass. Hun var da to minutter og 16 sekunder bak den svenske vinneren Frida Karlsson.
Tittelforsvarere
Fredag er det hviledag for de norske juniorene da det arrangeres 30 kilometer fellesstart i U23-VM som går parallelt. Junior-VM avsluttets lørdag med stafett hvor de norske gutta er tittelforsvarere.
Utøverne får laguttaket i kveld, men Håvard er på laget etter styrken han viser her i dag.
– De norske gutta er tittelforsvarere. Hvordan ser du på sjansene deres?
– Ingenting er umulig, men årets lag er yngre enn i fjor, som ikke nødvendigvis er en fordel. Det blir en tøff stafett, men jeg mener vi har et sterkt lag som kan kjempe om seieren, avslutter Kørra.
Nyhetsbrev fra Nordre Aker Budstikke
Få ukens nyheter oppsummert i et nyhetsbrev fra Nordre Aker Budstikke. Det er gratis, og du melder deg på her!