Se hva disse tre og over 60 andre har til felles

Skam-skuespiller Iman Meskini, Tale Maria «Helsesista» Krohn Engvik og dronning Sonja. Foto: Renate Torseth, Costume / Plan / Jørgen Gomnæs, Det kongelige hoff
Årets nominerte til Jenteprisen 2019 er klare, og i år er det opp i mot 70 nominerte. Det enorme engasjementet viser at det finnes et ønske og behov for å sette jenters rettigheter og likestilling på dagsorden.
Publisert: 01.10.2019 kl 09:50
Sist oppdatert: 02.10.2019 kl 15:54
OSLO: Jenteprisen 2019 deles ut på FNs internasjonale jentedag 11. oktober av Plan International Norge. Jenteprisen vil gå til en person, organisasjon eller bedrift i Norge som har gjort en ekstra innsats for å stoppe vold, overgrep og diskriminering av jenter – enten i Norge eller ute i verden.
Årets pris er den åttende i rekken. I fjor var det Mia Landsem (21) som stakk av med seieren for sitt arbeid med å stoppe ulovlig deling av private bilder på nett. Se et videoportrett med Mia her.
Mia Landsem vant Jenteprisen i 2018.
Sterke kvinnelige rollemodeller
Blant årets nominerte finner vi flere sterke kvinnelige rollemodeller som politiker og feminist Berit Ås, skuespiller og samfunnsdebattant Ulrikke Falch, og «de skamløse jentene» Amina Bile, Sofia Srour og Nancy Herz, dronning Sonja, komikerne Else Kåss Furuseth og Sigrid Bonde Tusvik – for å nevne noen.
Nominert er også Helsesista – Tale Maria Jrihn Engvik – som var ansatt som helsesøster i Bydel Nordre Aker, og jobbet blant annet på de videregående skolene Nydalen, Eikelund og Heltberg, da hun startet Snapchat-kontoen som raskt ble kjempepopulær. I dag kommuniserer hun med titusenvis av unge via sosiale medier, og har også fått en tv-serie på TV2. Helsesista har også vunner priser som Tabuprisen, Årets Ladejarl og Åpenhetsprisen.
– Vi kan ikke forvente at ungdommer skal oppsøke voksne på støvete kontorer. Vi må møte ungdommene der de er, tilpasse vårt språk til de vi snakker med, og jobbe for å skape nærhet i digital kommunikasjon, sier Tale til Plan International Norge.
Se videointervju med Helsesista her:
Tale Maria Krohn Engvik.
– Aktuelt
– Det at vi i Norge er de beste i verden når det kommer til likestilling og behandling av kvinner er bare sludder. Vi har slåss for likelønn i over 50 år, men fortsatt så er det enorme forskjeller på likt arbeid og lik lønn. Vi sender førstegangsfødende hjem etter bare noen timer fordi helsevesenet ikke har råd til å ha dem der lenger. Og makten er fortsatt plassert i stor grad hos menn, sier nominerte Berit Ås til Plan International Norge.
Med dagens utvikling er det ventet at det kan ta hele 60 år før Norge er likestilt, og 200 år globalt, ifølge Plan.
– Jenteprisen har blitt en viktig pris for å løfte frem dem som utgjør en forskjell for jenters rettigheter og jenters situasjon, kommenterer Kari Helene Partapuoli, generalsekretær i Plan International Norge, i en pressemelding.
Både Ulrikke Falch og «de skamløse jentene» er enige i at kampen for jenters rettigheter fortsatt er svært aktuell.
– Selv om vi befinner oss på et sted i vesten hvor jenter i mye større grad er frigjort enn kvinner fra utviklingsland, er vi ikke fri før alle er fri. Jeg kjemper en kamp på tvers av landegrenser og ønsker å gjøre verden litt enklere for de som kommer etter meg, sier Ulrikke.
– Det er dessverre slik at vi fortsatt må formidle at kvinners rettigheter er helt grunnleggende menneskerettigheter, også i Norge, kommenterer «de skamløse jentene».
– Hver gang vi får en melding fra en jente som sier «fordi du tør, så tør jeg», vet vi at kampen er verdt å ta, sier de.
Den åttende Jenteprisen i rekken
Jenteprisen har blitt delt ut hvert år siden 2012. Tidligere vinnere av Jenteprisen er:
2018: Mia Landsem, «Datadetektiv» som kjemper mot ulovlig deling av private bilder på nett.
2017: JURK, Juridisk rådgivning for kvinner
2016: Andrea Voll Voldum, sto frem med sin personlige historie i Hemsedal-saken
2015: Deeyah Khan, menneskerettighetsaktivist og filmskaper
2014: Selvhjelp for innvandrere og flyktninger (SEIF) og Gerd Fleischer
2013: Fakhra Salimi, grunnlegger av Mira-senteret
2012: Sara Kahsay, jordmor som har jobbet mot kjønnslemlestelse
Prisutdeling på FNs jentedag
11. oktober kåres en heldig vinner. I år holdes prisutdelingen på Parkteateret i Oslo. Programmet for kvelden er spekket med kreativt, faglig og musikalsk innhold, og vil bli en hyllest til alle de som gjør en ekstra innsats for jenters rettigheter og likestilling.
Årets vinner av Jenteprisen 2019 kåres av en uavhengig jury. I år består juryen av Navjot Sandhu (minoritetsombud i Oslo politidistrikt og styreleder i Minotenk), Reidar Hjermann (psykolog og tidligere barneombud), Akhtar Chaudry (SV-politiker og tidligere stortingsrepresentant), Hege Yli Melhus Ask (Konsernsjef i NHST Media Group AS), Emilie Beck (programleder for Aftenposten-serien STUCK), og Agnes Nordvik (juniorrådgiver i Ungdommens rettighetsorgan, URO, i Plan).
De nominerte til Jenteprisen 2019:
- Abida Akhtar
- Ada Hegerberg
- Aisha Bigset
- Amathea
- Ane Aspeslåen Dybvadskog
- Ane Hedvig Heidrunnsdotter Løvold, FitteFabrikken
- Angelica Kjos
- Benedicte Isabell Haugaard
- Berit Ås
- Body Shop
- Carina Elisabeth Carlsen
- Cecilia Dinardi
- Cecilia Riis Kjeldsen
- Celine Marie Moe
- Christina Fraas
- Christine Koht
- Christine Marie Jentoft
- De Skamløse Jentene v/Sofia Srour, Nancy Herz, Amina Bile
- Diapraxis
- Dronning Sonja
- Else Kåss Furuseth
- Eva Rose Furmyr
- Femihelse
- Frida Pannberg
- Født Fri
- Haboon Hashi
- Hani Bille
- Henriette Bjørge
- Iman Meskini
- Ingeborg-nettverket v/Eli Hermund Heyerdal Eide
- Iselin Guttormsen
- Kamzy Gunaratnam
- Karen Dolva
- Kari Jaquesson
- Kirkens nødhjelp
- Krisesentersentralen
- Kristin Elisabeth Solberg
- Kristin Gjelsvik
- Kristina Quintano
- Laial Janet Ayoub
- LIN Likestilling, inkludering og nettverk
- Linn Isabel Eielsen
- Maria Stavang
- Marian Hussein
- Marianne Knudsen
- Martine Halvorsen
- Martine Uzia Rashid Jonathan
- Mia Landsem
- Mina Bai
- Nassima
- Oslo Krisesenter
- Papillon Begren v/Leila Rossow
- Patricia Kaatee
- Safia Abdi Haase
- Sigrid Bonde Tusvik
- Sisterhood Norge
- Sofie Elise
- Sofie Frost
- Sofie Frøysaa
- Stine Sandnes
- Tale Maria Krohn Engvik
- Tina Shagufta Munir Kornmo
- Ulrikke Falck
- Vibeke Andrea Sefland
- Yrja Oftedahl
Nyhetsbrev fra Nordre Aker Budstikke
Få ukens nyheter oppsummert i et nyhetsbrev fra Nordre Aker Budstikke. Det er gratis, og du melder deg på her!