Venke har startet en folkebevegelse i en kopp – mot ensomhet

Venke Knutson kom raskt i prat med Tom Halvorsen og resten av Oldermannsligaen fra Grefsen. Til høyre sitter Tore. Foto: Karl Andreas Kjelstrup
– Jeg ble så himla lei meg over at så mange mennesker ønsker mer kontakt med andre, men likevel er ensomme, sier artist Venke Knutson. Dermed ble den grønne «Skravlekoppen» født.
Publisert: 05.03.2019 kl 16:45
Sist oppdatert: 23.07.2019 kl 09:13
STORO: «Where do you go when you're lonely?», sang Venke Knutson i duett med Kurt Nilsen i 2006 – i Ryan Adams-låta «When the stars go blue».
Svaret kan fra nå av være Jordbærpikene på Storo Storsenter.
Bruk 7 minutter på noen andre
Tirsdag markerte kafésjef Viviann Hjelmseth at Storo-kafeen, og alle de 35 øvrige filialene i Jordbærpikene, har blitt en del av Skravlekoppen – inititert og designet av Venke Knutson.
Ideen er enkel, men viktig: Kafeene kjøper inn et parti grønne kopper med teksten «Skravlekopp» – og den som vil snakke med noen, eller ønsker noen å snakke med, kan ta seg en grønn skravlekopp.
– Signaleffekten er viktig. Jeg vil at vi skal bli bevisste på å se hverandre, på å ta kontakt og tørre å snakke sammen. Om hva som helst; om været, Trump, alt og ingenting, sier Venke.
Og om du ikke tar deg en Skravlekopp i dag, men ser den på kafeen, skal du bli minnet på hva den symboliserer.
– Neste gang gjør du det kanskje. Bruk syv minutter av livet ditt på å snakke med noen andre. Det har de aller fleste råd til. Jeg ønsker at litt færre mennesker skal gå gjennom dagen uten å snakke med noen, og gå hjem og legge seg ensomme.
Ideelt initiativ
Ideen fikk artisten, som nå driver musikkskolen Poprommet, etter å ha hørt den britiske entreprenøren Hillary Cottam holde et brennende innlegg om ensomhet.
– Det var brutalt og ærlig og jeg ble helt slått i bakken. Hun fortalte om eldre mennesker som ikke har hatt besøk på 15 år. Ungdommer som aldri har hatt en venn. Voksne som har følt seg utestengt og utenfor hele livet. Barn helt ned i 11-årsalderen som tar livet av seg fordi de føler seg ensomme. Et samfunn hvor vi har glemt å se opp og rundt oss.

Daglig leder Viviann Hjelmseth i Jordbærpikene klippet snoren for å markere startskuddet for Skravlekoppen på Storo. Her sammen med representanter fra andre Jordbærpikene-kafeer, Oldermannsligaen, og til høyre sentersjef Unni Merethe Aasgaard, markedssjef Hanne Årbogen Dahl i Jorbærpikene, og Venke Knutson. Foto: Karl Andreas Kjelstrup
Siden i fjor har over 100 kafeer blitt med, fra Lindesnes til Alta. Jordbærpikene er den første kjeden som omfavner initiativet med alle kafeene sine. Kaffekjeden Solberg & Hansen var også tidlig på ballen og tilbød seg å hjelpe med distribusjonen. 1000 kopper ble bestilt, nå er alle sendt ut.
Skravlekoppen er et rent ideelt påfunn fra Venke Knutson. Ikke noe hun skal tjene penger på, men kanskje kan hun endre noen holdninger? Målet er å få til en folkebevegelse.
– Noen har spurt meg, "er det ikke kleint å ta seg en Skravlekopp da, Venke?" Vi kan selv bestemme at det ikke er kleint. Det er kleinere å legge seg om kvelden og vite at du ikke har prøvd å snakke med noen som trengte det. Det å velge en Skravlekopp er som å gå med regnbueflagg, eller rosa sløyfe. Du viser at du støtter en god sak. Vi er litt for redde for å forstyrre, og føler at vi presser oss på her i Norge. Men sett en skravlekopp på bordet og test det ut da vel. Alle jeg har prøvd det på har blitt veldig glade og sagt at de gjerne vil snakke med andre, men føler at det ikke er så enkelt å starte en samtale med fremmede på kafé. Istedenfor at det sitter åtte personer på hvert sitt bord, kan de heller snakke sammen, sier Knutson.
Oldermannsligaen
En gjeng som allerede har satt Venkes idé ut i livet, er Oldermannsligaen. En gjeng med pensjonister fra Grefsen/Kjelsås som trener på Sats, og etterpå møtes på Jordbærpikene på senteret. Det har de gjort i to års tid.
– Det startet med et par stykker, nå er vi alltid 10-12 som møtes rundt kafébordet hver dag, litt forskjellige etter hvilke dager hver og en trener. Men fredagene er vi 50 personer her, sier Tom Halvorsen.
Selv kjente han ingen andre i "ligaen" da han startet å trene på Storo, men ble raskt med i fellesskapet.
– Andre sitter alltid med mobilen oppe. Det gjør ikke vi, vi skravler om alt, på godt og vondt, sier han.
– Dette er nesten som å være i arbeid igjen, dette er fast rutine for de fleste av oss, sier Åge Thoen, og legger til at alle er velkomne i felleskapet – både menn og damer.
– Det er jo helt nydelig! De levendegjør ideen med Skravlekoppen. Det er et flott samhold, og med Skravlekoppen kan de bli enda flinkere til å få med flere i fellesskapet, sier Venke, og må nesten tørke en tåre av glede.
Hanne Årbogen Dahl, maredsjef i Jordbærpikene, forteller det ikke var vanskelig å få med kjedens 36 kafeer til å støtte opp om Skravlekoppen.
– Jeg tror detter er noe samfunnet vårt trenger nå. Folk er så opptatt av seg og sitt, og sitter med nesa i mobilen når de er ute. Vi trenger å se hverandre.
Vil ha med bydelene Nordre Aker og Sagene
Daglig leder Viviann Hjelmseth på Jordbærpikene Storo vil gjerne gjøre kundene oppmerksomme på Skravlekoppen, og at kafeen hennes skal være et trygt og hyggelig sted å komme, også for å slå av en prat med en fremmed. Og hun forteller om mange stamgjester, slik som Oldermannsligaen.
– Kaffen smaker tross alt best når den deles med andre, sier hun, som har satt i gang en kampanje for å få med flere serveringsteder på senteret. Baker Hansen har sagt ja, og BIT er positive. Målet er at alle kafeene skal få Skravlekopper, avslører Viviann.
Og det er ikke bare kafeer som kan bli møtesteder med Skravlekopper. Bærum kommune var en viktig samarbeidspartner da Venke Knutson utviklet ideen. Der er Skravlekoppene plassert på helsestasjon, seniorsentre og skoler. Og flere kommuner har kommet til, som Ringerike og Arendal, forteller Venke.
Hun drømmer om å få Oslo kommune med på laget også, og tror veien inn vil være gjennom bydelene. Knutson sender sterke oppfordringer til bydelene Nordre Aker og Sagene.
– I Nordre Aker har jeg hatt mye kontakt med Anne Stine i Generasjonsmøte M. Jeg vil gjerne tilby pakker med Skravlekopper og tilleggsmateriell til bydelene, slik at de kan få fokus på fellesskap og den gode samtalen, smiler Knutson.
Nyhetsbrev fra Nordre Aker Budstikke
Få ukens nyheter oppsummert i et nyhetsbrev fra Nordre Aker Budstikke. Det er gratis, og du melder deg på her!