Nå har Sporveien sett litt nærmere på skiltreglene

Dette skiltet betyr at motorvogn ikke har lov å kjøre inn her - Kjelsåsveien ved Grefsenveien og Coop-butikken. Foto: NORDRE AKER BUDSTIKKE
– Kjøring til egen eiendom i Kjelsåsveien er ikke gjennomkjøring, så det kan man fint gjøre med den skiltingen som står der nå, ifølge Sporveien i forrige uke. Nå presiseres det at det er innkjøring forbudt.
Publisert: 04.12.2019 kl 09:05
Sist oppdatert: 04.12.2019 kl 13:02
KJELSÅS: En årvåken leser har gjort oss oppmerksom på at skiltingen til Sporveien ved Kjelsåsveien, inn fra Grefsenveien og Coop-krysset, nok ikke er i tråd med det som ble uttalt i forrige uke.
Sporveien oppgraderer Grefsenveien med nye trikkeskinner mellom Platåveien og Midtoddveien. I tidligere sak informerte Sporveien dette om den skiltingen ved Kjelsåsveien/Grefsenveien:
– Dette er gjort for å forberede beboere og trafikanter i området om at denne innkjøringsmuligheten snart stenges, og at krysset blir tilbakestilt til slik det var før anleggsarbeidene i Grefsenveien startet. Vi henstiller til alle sjåfører om å kjøre Grefsenveien – og ikke Kjelsåsveien – hvis man skal sørover i retning Storo. Vi ber også om at alle avpasser farten og følger gjeldende fartsgrense i Grefsenveien, sa pressekontakt for Sporveien, Tone S. Tuhus, som la til at det kun er gjennomkjøring forbudt inntil videre i Kjelsåsveien, fra Grefsenveien-siden.
Nordre Aker Budstikke tok igjen kontakt med Sporveien tirsdag denne uka, om skiltet og betydningen:
– Skiltet som ble montert i forrige uke er et gjennomkjøring forbudt-skilt. Kjøring til egen eiendom i Kjelsåsveien er ikke gjennomkjøring, så det kan man fint gjøre med den skiltingen som står der nå, ifølge Sporveien, tirsdag.
Vi sender kopi av Statens Vegvesens informasjon om trafikkskilt, som viser at dette skiltet som ble satt opp i forrige uke sier at det ikke er lov for motorvogn å kjøre inn Kjelsåsveien fra Grefsenveien ved Coop-butikken. Det trengs i hvert fall et underskilt, om at det er tillatt å kjøre til eiendommene.
Stengt for innkjøring
Onsdag morgen har Sporveien ombestemt seg, og presiserer:
– Skiltet som ble montert i forrige uke betyr at det nå er stengt for innkjøring til Kjelsåsveien fra Midtoddveien/Grefsenveien. Vi ønsker at alle sjåfører kjører Grefsenveien – og ikke Kjelsåsveien – hvis man skal sørover, for å forberede seg på nytt kjøremønster når krysset stenges helt i løpet av denne uken, ifølge pressekontakten i Sporveien.

Skilt 306.1 betyr Forbud for motovogn, og trenger underskilt dersom enklte trafikangrupper skal være fritatt.
Inn- og utkjøring for beboere
Krysset Grefsenveien og Kjelsåsveien skal for øvrig fullt ut tilbakestilles innen 9. desember når Grefsenveien mellom Platåveien og Kjelsåsalléen holdeplass åpner for trafikk i begge retninger, ifølge Sporveien.
Men i forbindelse med at Vann- og avløpsetaten (VAV) oppgraderer vannledninger i området, så vil Kjelsåsveien bli stengt for gjennomkjøring ved nummer 111b (ved innkjøring fra Myrerskogveien) når Grefsenveien åpner for toveistrafikk. Det er ifølge VAV tenkt at innkjøring til eiendommene mellom Kjelsåsveien 111b og 126 skal skje fra Grefsenveien/Midtoddveien (ved Coop-krysset), der det nå har vært åpnet mens Grefsenveien over platået har vært stengt.
Etter at Grefsenveien åpner for toveistrafikk igjen 9. desember, vil dermed denne innkjøringen kun benyttes av dem som skal fram mot sperringen ved nummer 111b, ifølge VAV i tidligere sak som du kan lese her.
Innen den tid må altså et underskilt opp på forbud for motorvogn-skiltet, for at beboerne her ikke skal kjøre ulovlig inn til sine eiendommer.
Endringer for buss
I forbindelse med at Grefsenveien åpner for toveistrafikk 9. desember, blir det også endringer i busstilbudet for linje 25 og 11B (buss for trikk):
- Linje 11B vil kjøre Grefsenveien i begge retninger hele veien mellom Storo og Kjelsås. Omkjøring via Kjelsåsveien retning Kjelsås opphører. Linje 11B vil ikke lenger stoppe ved Brannvaktveien, Lyngåsveien og Myrerskogveien. Glads vei, Grefsenplatået og Grefsen stadion betjenes i begge retninger.
- Linje 25 retning Majorstuen vil kjøre via Lyngåsveien og Grefsenveien. Linje 25 vil ikke lenger stoppe ved Myrerskogveien, men vil stoppe ved Grefsen stadion. Retning Tonsenhagen/Lørenskog vil kjøres som i dag via Glads vei.
- For linje 56 blir det ingen endringer fra dagens situasjonen.
Storo-Disen
Strekningen Storo-Disen, som også oppgraderes vil ikke bli åpnet for normaltrafikk før våren 2020, ifølge Sporveien.
Nyhetsbrev fra Nordre Aker Budstikke
Få ukens nyheter oppsummert i et nyhetsbrev fra Nordre Aker Budstikke. Det er gratis, og du melder deg på her!