– Vi er daglig og sjekker for eventuelle forurensningskilder, forteller overingeniør Bjørn Petter Morstad i Vann- og avløpsetaten, om Maridalsvannet. – Overdrevet problematikk, mener Ornitologisk Forening om skyting av fugler og punktering av egg.
MARIDALSVANNET:For få dager siden fortalte NRK om en mann i 60-årene, som ble dømt til 16 dager betinget fengsel, og må betale 10 000 kroner etter å ha knust egg fra rødlistede måkearter, i Heggen og Frøland tingrett. Flere av eggene skal ha vært fra fiskemåke og hettemåke, og begge arter på Rødlista til Artsdatabanken - her kan du lese hele saken hos NRK.
Flere år
Maridalsvannet er Oslos drikkevann, her har det blitt skutt måker i flere år:
– Vann- og avløpsetaten sørger for trygt og sikkert drikkevann til byens innbyggere. Vi er daglig ute og sjekker Maridalsvannet og nedbørfeltet for eventuelle forurensningskilder som for eksempel døde dyr, ekskrementer, ulovlig fisking eller telting i nedbørsfeltet. Det har blitt skutt måker ved Maridalsvannet i en årrekke, men det har ikke blitt skutt måker ved Maridalsvannet i 2018 og 2019, ifølge Bjørn Petter Morstad, overingeniør i Vann- og avløpsetaten (VAV).
– Vi har i år prøvd å skremme vekk måker med to skremmedragesett som ble satt ut på Storøya i Maridalsvannet. Når det gjelder tillatelser til skyting av måker så sendte VAV en søknad om dette til Bymiljøetaten 12. juni 2019. Etaten har fått svar med noen ytterligere spørsmål. VAV fikk den 17. juli 2019 tillatelse av Miljødirektoratet til punktering av generelt fugleegg på øyene i Maridalsvannet. Vedtaket er gitt for å forebygge en eventuell smittekilde fugler kan påføre mennesker gjennom drikkevannet, og for å ivareta allmenne helse- og sikkerhetshensyn.
I søknaden til Bymiljøetaten er det søkt om felling av hettemåke, fiskemåke, gråmåke, svartbak, grågåss og canadagås på øyene i Maridalsvannet, og fra båt.
– Bymiljøetaten ønsket mer informasjon om blant annet omfang og tidsperiode for fellingen. Nå har det ikke som nevnt blitt skutt måker ved Maridalsvannet i 2018 og 2019, men hvis vi har ment at det har vært nødvendig i tidligere år, har praksisen vært å ha dialog med, og rapportere til politiet, og begrunnet i drikkevannsforskriften. Men i tråd med ønsket om mer samsvarsvurdering over lover og forskrifter, har vi nå sendt en formell søknad om felling til Bymiljøetaten og søknad om punktering av egg, til Miljøverndirektoratet, opplyser Morstad.
– Overdrevet problematikk
Leder for Ornitologisk Forening i Oslo og Akershus, Håkan Billing, mener skyting av måker og andre fugler, og punktering av egg, er overdrevet problematikk:
– Om det hekker noen måker på noen øyer i Maridalsvannet så ser ikke vi på det som noe stort og potensielt forurensningsproblem. Fugler spiser og skiter overalt, vi blir ikke forgiftet om det skjer over eller ved for eksempel Maridalsvannet. Fisken skiter også. Det er mest sannsynlig rødlistede måkearter som holder til ved Maridalsvannet. Dette er tull og overdrevet problematikk, mener Billing.
Morstad svarer:
– Vi tar ingen sjanser med drikkevannet, og gjør alt vi kan for å forebygge og forhindre enhver forurensning i forhold til Oslos drikkevann. Det står også i forskriftene at Vann- og avløpsetaten skal gjøre alle nødvendige tiltak for å forebygge og forhindre forurensning. Da er begrensning av måker og andre fugler, samt eggpunktering et tiltak som vi mener er nødvendig for å hindre og forebygge forurensning, sier Morstad.
En informasjonskapsel er en mekanisme der din nettleser kan ta vare på informasjon den får fra nettsider, for så å sende disse tilbake til nettsidene igjen senere. Dette gjøres automatisk uten at brukeren trenger å tenke på det.
Informasjonskapslene kan ha flere funksjoner, for eksempel å holde rede på innstillinger, hvilken bruker du er logget inn som, hva du har tilgang til, hjelp til å sørge for at du får tilsendt riktig innhold, sporing av annonsevisninger og annet.
Informasjonskapsler gjør det mulig å holde rede på slike innstillinger og annet over tid, slik at informasjonen er lettere tilgjengelig ved gjentatte besøk til nettstedet. Informasjonskapslene brukes også til midlertidig håndtering av brukerspesifikk informasjon når man besøker forskjellige deler av samme nettsted.
To eksempler fra de mange funkjsonene nettstedet bruker informasjonskapsler for å vedlikeholde: Én informasjonskapsel brukes for å huske innstilling for lydstyrke på videoavspilleren, en annen brukes for å huske om du har krysset vekk denne boksen med informasjon, slik at du ikke trenger å se den igjen neste gang du besøker dette nettstedet fra samme nettleser som du bruker nå.
Informasjonskapsler lagres automatisk av nettleseren din som små tekstfiler på din datamaskin. Du kan selv endre innstillinger for hvordan informasjonskapsler skal håndteres i din nettleser.
Informasjonskapsler kan leveres av alle typer innhold på nettstedet, både tekstsider, bilder og annet. Informasjonskapslene sendes kun tilbake til det nettstedet du fikk dem fra, ikke til andre nettsteder.
Mange nettsteder, dette inkludert, fungerer ikke som de skal dersom du ikke tillater bruk av informasjonskapsler.
Dette nettstedet lagrer informasjonskapsler for å håndtere tre nivåer av funksjonalitet:
Kritiske informasjonskapsler brukes til å holde rede på brukerinformasjon, tilgang, noen personlige innstillinger og annet. Uten disse fungerer ikke nettstedet som det skal.
Analyse-informasjonskapsler brukes for å holde rede på trafikk på nettstedet, hvilke deler av det som er mest populært, hvilke deler som brukes mest og annet. Deler av disse er tredjepart informasjonskapsler
levert av eksterne tjenesteleverandører. Informasjonskapsler for analytisk funksjon brukes for å forbedre nettstedet (som er under stadig utvikling), men disse er ikke kritiske for nettstedets funksjonalitet.
Annonse-informasjonskapsler brukes av interne og tredjeparts annonsesystemer for å holde oversikt over og spore visninger av annonser.
Det er lovpålagt krav om at denne informasjonen gjøres tilgjengelig for deg som bruker av nettsteder som benytter slike informasjonskapsler.
Teknisk info
Når du besøker et nettsted vil webserveren logge noe teknisk info som din IP-adresse, hvilken nettleser du bruker og tidspunktet for hver gang du forespør data fra serveren, altså når du klikker på en intern lenke og laster
en ny nettside eller tilhørende data som skrifttyper, bilder, ulike script som kreves for at nettsiden skal fungere.
Disse dataene spares bare en viss tidsperiode for å kunne utføre feilsøking og feilretting i systemene, og deles aldri med avisens ansatte eller tredjepart.
Brukerinformasjon
Vi lagrer noe informasjon om deg som bruker. På dette nettstedet lagres ingen sensitiv informasjon, men enkel kontaktinformasjon som du gir fra deg når du oppretter en brukeronto eller kjøper tjenester i nettavisen
vil lagres i våre databaser. Dette er nødvendig for å kunne levere tjenestene til deg. Disse dataene slettes når du sletter din brukerkonto.
Hvem lagrer vi data om?
Vanlige besøkende/lesere:
Hvis du besøker dette nettstedet uten å ha registrert en brukerkonto eller abonnement, lagres følgende data om deg:
Noe teknisk informasjon som IP-adresse og nettleser lagres i webserveren sine logger. Denne tekniske informasjonen spares i 180 dager, og er nødvendig for at tjenesten skal fungere og for å ivareta sikkerheten.
Disse dataene utleveres aldri til hverken avisens ansatte eller tredjeparter.
Google Analytics teller sidevisninger for å opprettholde en besøksstatistikk. Denne informasjonen er anonymisert og kan ikke brukes for å spore deg.
Enkelte tredjepartstjenester som nedlastede skrifttyper og script kan logge din IP-adresse og annen informasjon på eksterne servere.
En informasjonskapsel settes for å identifisere deg som bruker mens du surfer på nettsidene. Denne slettes når du lukker nettleseren din, eller senest etter 360 minutter med inaktivitet.
Innloggede brukere og abonnenter:
Hvis du velger å opprette en brukerkonto og/eller abonnement på nettavisen, vil også følgende informasjon lagres om deg:
Navn, adresse og annen kontaktinformasjon du selv oppgir i registreringsprosessen. Disse data er lagret frem til du sletter din brukerkonto.
Informasjon om abonnementet ditt, f.eks. når det ble kjøpt, hvordan det ble betalt, noen få sifre fra ditt kredittkort, abonnementets varighet og hvilket abonnement du har. Disse data lagres frem til brukerontoen slettes.
NB: Etter at data er slettet vil de likevel kunne spares i inntil 180 dager i backuper. Backuper lagres med høy sikkerhet og begrenset tilgang, og er nødvendig for å kunne drive
feilsøking og ivareta brukerenes og datasystemenet sikkerhet.
Dine rettigheter:
Som bruker av dette nettstedet kan du kontakte avisen for å få dine data utlevert og/eller slettet.
Har du en brukerkonto/abonnement, kan du logge inn i din brukerprofil og laste ned dine lagrede data, samt slette din brukerkonto og tilhørende data når som helst.
Du kan også slette alle lokale data i din nettleser. Fremgangsmåten for dette varierer mellom ulike nettlesere og enheter.
Anbefaling: Ved å benytte deg av EU-tjenesten YourOnlineChoices.com kan du selv til en viss grad styre hvordan ulike annonseleverandører sporer deg,
samt lese mange gode tips til hvordan du kan tilpasse hvilke annonser som vises. Åpne YourOnlineChoices.com i et nytt vindu.
NB: Enkelte systemkritiske data som finnes i for eksempel webserverens logger vil ikke kunne slettes på forespørsel, men disse slettes automatisk etter kort tid iht informasjonen ovenfor.
Hvis du trykker AVVIS vil ingen informasjonskapsler lagres i din nettleser og ingen data om deg logges i våre databaser. Det betyr også at vi ikke kan vite om du har godkjent eller ikke,
slik at du vil se denne advarselen på hver side du besøker. Teknisk informasjon (webserverlogger) vil likevel lagre din IP-adresse og nettleserinformasjon, men dise slettes fortløpende som beskrevet ovenfor.
Vi tar ditt personvern på alvor
Ved å besøke dette nettstedet vil noen data bli lagret. Dette er informasjon som er nødvendig for å kunne tilby tjenesten til deg.
Vi lagrer så lite data vi kan, så kort tid som mulig.