- Jeg kan ikke leve av å kjenne lukten av granbar
Stafetten endte i nok en skuffelse for Anne Margrethe Hausken Nordberg (43) i VM. Men fortsetter hun?
Publisert: 17.08.2019 kl 19:40
Sist oppdatert: 21.08.2019 kl 16:10
SPYDEBERG: Stafetten i orienterings-VM ble som forventet meget spennende. Andrine Benjaminsen leverte en god etappe, og vekslet Norge et drøyt minutt etter teten. Kamilla Olaussen tapte kun i underkant av 20 sekunder til teten, og kunne sende Kringsjå-bosatte Anne Margrethe Hausken Nordberg ut i jagende posisjon, som nummer fire.
Hang ikke med det russiske toget
Det var på vei mot sistepost Hausken ble fraløpt av den russiske konkurrenten Natalie Gemperle. Luken klarte hun aldri å tette, og det endre til slutt opp med en skuffende fjerdeplass for de norske jentene.

Rufsete vær satt ikke demp på det sportslige i stafetten, men langt færre publikummere fant veien til Mørk Golf i Østfold enn fredagens mellomdistanse. Her med en tsjekker hun parkerte på den siste etappen. Foto: Sindre Langaas
- Hun hadde noen meter, men jeg fikk en luke inn mot siste post. Jeg hadde bestemt meg for at jeg måtte være steintøff, men det giret hun satt inn klarte jeg ikke å matche. Utrolig frustrerende, hun er en av de tøffeste å møte på slutten. Jeg hadde ikke det kicket på slutten, dessverre, konkluderer hun.
Skader
På forhånd var det knyttet stor spenning til hvor godt de norske jentene kunne gjøre det. Førsteetappeløper Andrine Benjaminsen rakk med et nødskrik uttaksløpene i starten av juli etter å ha vært skadet. Kamilla Olaussen fikk grønt lys før uttaksløpene, da skadesituasjonen gjorde det uaktuelt å delta i løpene. I sommer har sistnevnte slitt ytterligere med skader, og dessuten ikke fått det til å fungere tidligere i mesterskapet. Etter gårsdagens løp sa hun at hun rett og slett ikke hadde noe å gi. Hele Norges "orienteringsdronning" Anne Margrethe Hausken Nordberg har imidlertid prestert med gårsdagens femteplass, selv om hun ikke ville si seg helt fornøyd.
Har ikke lagt andre planer
Foreløpig har hun ikke lagt andre planer enn videre stansing, men utelukker ikke karrièreslutt på toppnivå.
- På vei hjem fra løpet i går ringte jeg til mannen min (Anders Nordberg, journ. anm.), og han sa "et par sekunder til, og så er du der". Det var litt fleip, men det er ikke umulig. Det er klart at det er et VM-sprint neste år, og mitt VM-gull fra sprint har støvet ned nå (fra 2008, journ. anm). Anders har sagt at han kan lage sprint-opplegg til meg, selv om han ikke har i nærheten av like gode resultater innen sprint som meg. Da får det briste og bære, og det blir topp-resultater eller rullestol etterpå, smiler Hausken.
- Kroppen fungerer jo?
- Dette året har jeg bare løpt og løpt, uten å få skader. Grovjobben er gjort etter fødeselen, og det blir ikke flere, Det skal jeg love deg! forteller Hausken etter løpet som avsluttet orienterings-VM.
Ekstremt glad i stafett
En sprintstafett, som nylig ble innført i VM-sammenheng er noe av det som lokker neste år i Danmark, som blir det første mesterskapet uten skogsdisipliner.
- Jeg er ekstremt glad i å løpe stafett. Det er rart å si det på en dag som dette, men en VM sprintstafett er noe av det som lokker. Det gir energi. Jeg har fundert litt, og Kasper (junior Fosser med VM-sølv fra lang) er klar. I sprintstafett er det to kvinner og to menn som fungerer.
Kan ikke leve av lukten av granbar
- Et annet aspekt er at jeg ikke løper VM for å bli rik. Jeg kan ikke leve av å kjenne lukten av granbar. Det er en bit der også. En eller annen gang må jeg finne meg en annen jobb. Da jeg sa det til ungene i vinter sa han eldste "hæ?" De vet ikke om noe annet liv enn at jeg løper og pappa er trener. Da forklarte jeg at jeg kan mye om medisiner (Hausken er udannet farmasøyt, journ. anm).
Da sa eldstesønnen Tarjei: "Men mamma det blir uansett leeenge til."
- Vi får se, svarer hun på spørsmål om hun vil fortsette orienteringsatsingen.
- Min jobb å ta en eventuell duell
Også i går var det nærme medalje, men ikke nære nok. To fattige sekunder skilte femteplassen hennes og en bronsemedalje.
- Hvordan oppsummerer du dette VM-et?
- Kvalifiseringen var veldig bra, det var egentlig også mellomdistansen, med karrièrebeste på den distansen. Jeg synes løpet i dag er bra fra de andre jentene, men det er min jobb å ta en eventuell duell da jeg løper siste. Det er selvfølgelig surt at jeg ikke har det siste kicket i dag. Jeg psyket meg opp til å dundre fra i hogsten på slutten, for det synes jeg at jeg ofte er god på. Hun var vassere enn meg, forteller hun om Natlie Gemperles rykk rett før mål.
- For du prøvde å rykke?
- Ja, ja. Da jeg så det lange strekket fra nest siste til siste var jeg ikke i tvil. Jeg begynte å løpe rett på, og hun ble med.
- Ikke vits å gjøre noe man ikke har trent på
De to resterende rundene i verdenscupen inneholder begge sprint, men Hausken forteller til Nordre Aker Budstikke at hun ikke blir å se der:
- Det er ikke noe vits å løpe noe man ikke har trent på. For å gidde og konkurrere internasjonalt på noe man ikke har gjort er ikke noe vits. Da blir man grillet litt for mye. Da er det bedre å ta med sprinthelgen i Norge, og ta det med i vurderingen av videre stansing.
Tirsdag er det klubbmesterskap på hjemmebane for Hausken. Videre blir det trolig NM, Blodslitet og muligens en knock-out sprint i Verdal.
Nyhetsbrev fra Nordre Aker Budstikke
Få ukens nyheter oppsummert i et nyhetsbrev fra Nordre Aker Budstikke. Det er gratis, og du melder deg på her!