Dette er det mest populære UiO-studiet
Det er også en stor økning blant de yngste søkerne til Universitetet i Oslo.
Publisert: 24.04.2020 kl 10:25
Sist oppdatert: 24.04.2020 kl 10:40
BLINDERN: Universitetet i Oslo har i år en økning på 16 prosent søkere. Nasjonalt er økningen ni prosent. UiO har nå 3,41 søkere per studieplass og 21 062 søkere har UiO som sitt førstevalg. Nye, tverrfaglige studieprogram er svært populære, skriver Universitetet i Oslo i pressemelding fredag:
– Vi er veldig glade for at UiO også i år har svært høye søkertall. Våre profesjonsutdanninger, som medisin, psykologi og odontologi, tiltrekker seg som vanlig de beste studentene. Det er åpenbart at enda flere velger en sikker utdanning i usikre tider, sier rektor ved Universitetet i Oslo, Svein Stølen.
Studiet flest søkere har som førstevalg er rettsvitenskap, med opptak til høsten, med 1888 søkere. Nest mest populært som førstevalg er medisinstudiet (høst) med 1236 søkere.
Nyskapinger for framtidas arbeidsliv
UiO tilbyr også i år et nytt, tverrfaglig studieprogram for studenter som er forberedt på å yte litt ekstra under studieløpet. Studieprogrammet Filosofi, politikk og økonomi (FPØ) har vært kjent fra Oxford og Yale siden 1920-tallet, og den såkalte «statsministerskolen» tilbys altså nå i Norge. Studentene skal fordype seg i klimakrisen.
– Det er svært gledelig at vi har truffet med de nye studieprogrammene våre. Der tilbyr vi fagkombinasjoner med tanke på samfunnets behov og for å møte bærekraftsutfordringene. Tallene viser at disse programmene vekker stor interesse hos studentene, sier Stølen.
Det går videre frem av pressemeldingen at Honours og FPØ har svært mange søkere per plass. Honours-programmet har 10 søkere per studieplass, mens FPØ har 37,5 søkere per studieplass. Kriminologi årsenhet, som også er nytt i år, har 46,6 søkere per studieplass.
– Vi har startet på et omfattende arbeid med å fornye studietilbudet vårt. Vi vekker stor interesse med både Honours-programmet, FPØ og den nye årsenheten i kriminologi. Mulighetene til å koble forskning og utdanning gir fremtidsrettede utdanninger som forbereder våre studenter for et fremtidsrettet arbeidsliv, fortsetter Stølen.
Stor økning blant de yngste
Antall søkere under tjue år har også økt betraktelig. 669 flere 18- og 19-åringer har UiO som førsteprioritet i søknaden sin i år enn i fjor. Nasjonalt er økningen for denne gruppen på 11,5 prosent, mens UiO har 19,1 prosent flere søkere i denne aldersgruppen enn i fjor.
– Det er gledelig at vi tiltrekker oss så mange av de yngste søkerne. Vi vet at dette er søkere som kommer til oss med en ambisjon om å bidra til å løse vår tids store utfordringer og som er drevet av sterk motivasjon og engasjement. Slik passer de godt inn i UiOs tilnærming til høyere utdanning hvor bærekraft skal gjennomsyre en forskningsbasert utdanning av topp kvalitet, sier Stølen.
Øvrige trender
Helsefag, juss og samfunnsfag er fortsatt blant UiOs mest populære utdanninger. Årsstudiet i samfunnsøkonomi har en økning på hele 123 prosent. Historiske fag har en økning i antall søkere på 62 prosent, mens økonomi og administrasjon har en økning på nær 27 prosent. For IKT-studier er det tre søkere per studieplass, mens interessen for de øvrige realfagene er stabil. Unntaket er biovitenskap som har en økning i antall søkere på 25 prosent, mens 20 prosent flere søker seg til kjemi enn i fjor.
Rekordhøye søkertall
For UiO er økningen på 16 prosent med 21 062 søkere og 3,41 (2,96 i 2019) søkere per studieplass. Dette er nest høyest økning blant universitetene i Norge etter UiT (25 prosent).
Tallene fra Samordna opptak viser at det aldri før har så mange søkere seg til universiteter og høgskoler i Norge. I år har over 150.000 personer søkt studieplass via Samordna opptak.
Det er rundt 12.000 flere enn i 2019 og en økning på 8,7 prosent. I tillegg har over 9.400 søkt seg til fagskolene, melder NTB.
De mest populære studiene i 2020
Her er studiene flest søkere har som førstevalg.
- Siviløkonomutdanningen - Norges Handelshøyskole - 2.112 søkere
- Rettsvitenskap - Universitetet i Bergen - 1.968 søkere
- Rettsvitenskap, opptak høst - Universitetet i Oslo - 1.888 søkere
- Sykepleie, Oslo - Oslo Met - storbyuniversitetet - 1.365 søkere
- Medisin, opptak høst - Universtitetet i Oslo - 1.236 søkere
- Sykepleie, Trondheim - NTNU - 1.140 søkere
- Arkitekt - Arkitekt- og designhøgskolen i Oslo - 1.133 søkere
- Psykologi, profesjonsstudium - UiT Norges arktiske universitet - 1.129 søkere
- Sykepleie, Bergen, høst - Høgskulen på Vestlandet - 1.121 søkere
- Kriminologi, årsstudium - Universitetet i Oslo - 1.120 søkere
Kilde: NTB
Også Handelshøyskolen BI, som ikke er en del av samordna opptak, melder om en søknadsøkning på 20 prosent:
Nyhetsbrev fra Nordre Aker Budstikke
Få ukens nyheter oppsummert i et nyhetsbrev fra Nordre Aker Budstikke. Det er gratis, og du melder deg på her!