Så mange er vaksinert i Nordre Aker:
Dette betyr AstraZeneca-pausen for bydelens vaksinering
740 nye personer er vaksinert i Nordre Aker denne uka. På grunn av at AstraZeneca-vaksinen er stanset, blir det satt langt færre neste uke.
Publisert: 12.03.2021 kl 16:40
Sist oppdatert: 12.03.2021 kl 16:48
ULLEVÅL: Denne uka vil i alt 2658 personer i Bydel Nordre Aker fått koronavaksine. Av disse betegnes 2212 personer som fullvaksinerte.
Cirka 740 personer blir vaksinert ut denne uken. Det er fortsatt gruppen 75+ og helsepersonell som vaksineres i Nordre Aker.
Fredag er det totalt utført 690.657 koronavaksinasjoner i Norge, av dem er 443.696 første dose, og 246.961 er andre dose av vaksinen. I Oslo er tallene for første dose 47.187, og andre dose 28.508.
AstraZeneca på vent
At vaksineringen med AstraZeneca-vaksinen torsdag ble satt på hold, har skapt utfordringer også for Nordre Aker. Denne vaksinen settes primært på helsepersonell, ettersom det finnes få data på hvordan den virker for personer som er over 65 år.
– Denne uken har vi har måttet avbestille ca. 40 helsepersonell på AstraZeneca og de resterende vaksinene er satt på hold, sier Anja Bergenhus, som er vaksinekoordinator i Bydel Nordre Aker, til Nordre Aker Budstikke.
Det europeiske legemiddelverket (EMA) skal nemlig granske om vaksinen fra AstraZeneca kan knyttes til blodpropp. Selv om EMA mener det ikke er nødvendig å sette vaksineringen på vent til den granskingen er ferdig, vedtok både Norge, Danmark og flere andre land torsdag å gjøre dette. EMA-komiteen som har vurdert saken, mener fordelene ved vaksinen veier tyngre enn den potensielle risikoen.
– Vi har ikke noen data som tyder på at det er konkludert med at det er en sammenheng mellom vaksinasjon og den hendelsen som er registrert i Danmark, men dette er et forsiktighetsprinsipp, sa smitteverndirektør Geir Bukholm i FHI da han varslet at Norge stanser bruken av AstraZeneca-vaksinen.
Helse- og omsorgsminister Bent Høie (H) sier det er viktig at mistanken om bivirkninger granskes nøye.
– Det er for tidlig å si noe om hvilke følger dette vil få for fremdriften i vaksinasjonsprogrammet, det vil vi komme tilbake til. Det viktigste nå er at dette undersøkes nøye, sier han til NTB.
– Det er svært viktig for oss å være åpen om mulige bivirkninger ved vaksineringen. Vi har gode systemer for å overvåke og vurdere bivirkninger i Norge og Europa, og dette viser at overvåkingssystemene fungerer, sier Høie.
Håper på flere vaksienr
Selv om vaksineringen med AstraZeneca er satt på hold for å være føre var, er Johnson & Johnson-vaksinen godkjent for bruk, og det er ventet at Norge vil få 900.000 doser av denne i løpet av andre kvartal. I tillegg får Norge trolig 40.000 ekstra doser fra Pfizer i mars.
Folkehelseinstituttet vurderer nå hva alt dette vil ha å si for framdriften i vaksineringen.
– Hvis pausen i vaksineringen med AstraZeneca ikke blir langvarig, og vi får vaksineleveranser som planlagt, kan vi forhåpentligvis fortsatt nå målet om å tilby hele den voksne befolkningen vaksine i løpet av sommeren, men det er for tidlig å si dette helt sikkert ennå, sa Høie på fredagens pressekonferanse.
Neste uke
Neste uke får Bydel Nordre Aker kun vaksiner fra Pfizer og da kun én leveranse på ca. 350 vaksiner.
Vaksinesenteret i Domus Athletica i Nordre Aker har en kapasitet til å kunne vaksinere 5000 personer i uka. Så langt har leveransen av vaksiner gjort at man ikke har vært i nærheten av å utnytte kapasiteten.
– Hvordan er "spiriten" blant de ansatte nå, etter lang tid med få leveranser og den siste pausen i AstraZeneca-vaksineringen?
– Ansatte synes det er leit at det blir færre vaksiner nå når AstraZeneca er satt på vent. Spiriten blant de ansatte er god og håpefull i påvente av flere vaksiner. Vi står i beredskap og er klar for gode leveranser når de kommer, sier Bergenhus i Nordre Aker.
Nyhetsbrev:
Få ukens nyheter oppsummert i et nyhetsbrev fra Nordre Aker Budstikke. Det er gratis, og du melder deg på her!